Katowice, 26 marca 2011 r.
W sobotę 26 marca w domu parafialnym Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Katowicach przy ul. Warszawskiej 18 spotkali się po raz czwarty członkowie Koła Brodzian mieszkający w Regionie Górny Śląsk, obejmującym województwo śląskie, zachodnią część województwa małopolskiego i wschodnią część województwa opolskiego. Dołączyli do nich goście – przedstawiciele Regionu Dolnośląskiego. Niestety, wiele osób ze względu na stan zdrowia nie mogło uczestniczyć w naszym tegorocznym spotkaniu. Odczytano i przekazano pozdrowienia nadesłane przez : Danutę Bazielich, Marię Karpluk, Alicję Wierzbicką, Bożenę Przybylik, Wiesława Zacharskiego i Zygmunta Huzarskiego, który do tej pory uczestniczył we wszystkich zjazdach, ale okoliczności spowodowały, że tym razem nie mógł być z nami.
Goście zaczęli się zjeżdżać od wczesnego ranka, pierwsi pojawili się na miejscu niewiele po ósmej. Czekała już na nich mała salka z kawą, herbata i ciastkami, przy których mogli porozmawiać, poprzeglądać kroniki i odpocząć po podróży.
Wkrótce po godzinie dziesiątej, kiedy wszyscy zgłoszeni uczestnicy przybyli już na miejsce, organizatorka uroczyście otworzyła Zjazd, witając brodzian ze swojego regionu oraz gości przybyłych spoza niego. Szczególnie ciepło powitano osoby, które pojawiły się w Katowicach po raz pierwszy, a także nowych członków naszego Koła.
O godzinie 10.30 cała grupa minibusem przejechała na miejsce tegorocznej wycieczki – do katowickiej dzielnicy Nikiszowiec, która – jako perełka architektury górniczej Górnego Śląska- ustanowiona została w tym roku przez prezydenta RP pomnikiem Historii. Tam już przy początku ulicy św. Anny czekała na grupę przewodniczka. Przeprowadziła ona brodzian zabytkowymi uliczkami starej górniczej osady do kościoła p.w. św. Anny, którego proboszcz przybliżył im historię dzielnicy, kościoła i parafii. Po wizycie na rynku i kilku górniczych podwórkach, zmęczeni goście udali się do lokalnej restauracji na odpoczynek i ciepły posiłek. Wszyscy ze smakiem zjedli tradycyjną śląską potrawę – żurek z jajkiem, kiełbasą i podsmażanymi ziemniakami.
Około godziny 14.00 minibus odwiózł uczestników zjazdu z powrotem do budynku parafii przy ul. Warszawskiej, gdzie wznowiono obrady. Wacław Fastnacht i Zbigniew Grata- na podstawie materiałów opracowanych przez Marię Karpluk i własnych doświadczeń – przybliżyli zebranym postać hrabiny Ludwiki z Tyszkiewiczów Abramowiczowej ( materiały te są dostępne na stronie internetowej). Anna Kędzierska omówiła stan cmentarza wojskowego w Brodach i historię naszych starań o jego renowację. Krystyna Milerska złożyła sprawozdanie finansowe- przedstawiła sprawę kontaktów z parafia w Brodach i naszej pomocy finansowej dla brodzkich parafian, która dzięki hojności członka naszego Koła może być systematycznie kierowania na ręce opiekujących się brodzianami sióstr sercanek. Przekazano również informację o Zjeździe Ogólnopolskim i planowanej wycieczce do Brodów. Obrady umilał wszystkim podwieczorek, na który składały się przywiezione przez niektórych gości ciasta.
Od godziny 17.00 goście zaczęli powoli rozjeżdżać się do domów.
Do zobaczenia na kolejnym zjeździe !
Krystyna Milerska
Uczestnicy czwartego regionalnego Zjazdu w Katowicach w czasie obrad
Zdjęcia górne, od lewej: Danuta Winiecka, Zofia Leszczyńska, Krystyna Orczyk, Krystyna Milerska, Danuta Gula, Stefania Żmudzińska, Teresa Ponikowska, Joanna Nasiek i Hanna Binasiewicz.
Zdjęcie dolne: Anna Kędzierska, Wacław Fastnacht, Elżbieta Wendziłowicz, Maria Górska, Jadwiga Grata, Franciszek Grata,Teresa Rybak,Kazimierz Milerski, Krystyna Siara, Zbigniew Grata.
Siedzą od lewej: Danuta Winiecka, Zofia Leszczyńska, Krystyna Orczyk, Krystyna Milerska (czyta kartki z pozdrowieniami dla uczestników Zjazdu), Danuta Gula,Stefania Żmudzińska,Teresa Ponikowska.
Siedzą od lewej: Jadwiga Grata,Franciszek Grata, Teresa Rybak, Kazimierz Milerski,Krystyna Siara, Zbigniew Grata.
Anna Kędzierska, Wacław Fastnacht, Elżbieta Wendziłowicz, Maria Górska, Jadwiga Grata, Franciszek Grata.
Znalazł się również czas na indywidualne "pogaduszki" - Danuta Gula, zofia Leszczyńska, Stefania Żmudzińska, Joanna Nasiek.
Nikiszowiec- robotnicza dzielnica Katowic, zabytek dziedzictwa kultury polskiej. Ulica św. Anny- najbardziej obfotografowana ulica na Śląsku. Uczestnicy idą w kierunku kościoła św. Anny.
Od lewej: Kazimierz Milerski,Krystyna Siara,Teresa Ponikowska, przewodniczka PTTK oprowadzająca naszą grupę, Franciszek Grata,Stefania Żmudzińska.
Jedno z olbrzymich podwórek, na których nigdyś stały chlewiki dla świnek,kurniki, piece chlebowe i ławeczki dla mieszkańców.
Na jednym z podwórek- w głebi widoczny fragment kościoła św. Anny. Stoją od prawej:Krystyna Siara, Krystyna Milerska,Zbyszek Grata (stojący tyłem) w rozmowie z Wacławem Fastnacht.
W kościele św. Anny : ks. proboszcz opowiada o historii Nikiszowca i kościoła.
W kościele: stoi Franciszek Grata, siedzą : Elżbieta Wendziłowicz, Maria Górska,Jadwiga Grata, Anna Kędzierska, Krystyna Orczyk. W głebi Stefania Żmudzińska, Danuta Winiecka, Wacław Fastnacht, Zofia Leszczyńska, Krystyna Siara i Teresa Rybak.
W regionalnej restauracji przy tradycyjnym śląskim żurku z kiełbasą i smażonymi ziemniaczkami . Siedzą od lewej: Danuta Gula,przewodniczka, Stefania Żmudzińska, Hanna Binasiewicz.Po drugiej stronie: Zbyszek Grata, Zofia Leszczyńska,Anna Kędzierska, Wacław Fastnacht.
Przy drugim stole: Krystyna Siara,Franciszek Grata, Jadwiga Grata, Danuta Winiecka, Krystyna Milerska, Teresa Ponikowska(w rozmowie z przewodniczką) i Maria Górska.